Bydlení v domě typu bungalovu má jednu podstatnou výhodu, a sice vše se odehrává v přízemí, na jednom patře, a když jste ráno rozespalí, váš pohyb nevyžaduje příliš mnoho tělesné námahy. Máte to z kuchyně do obýváku jen pár kroků po rovině, a pokud se v noci vzbudíte a musíte si jít odskočit na toaletu, zvládnete to i v polospánku. Po snídani nasednete do auta, přijedete po půl hodině k vašemu pracovišti, vyjedete výtahem do třetího patra, usednete do kanceláře a zde strávíte osm hodit opět na jednom patře, kdy vám navíc donesou oběd až pod nos.
Jenže pak se po půl roce posadíte do sedla jízdního kola nebo obujete pohorky a vyrazíte na pěší túru, kde vzápětí zjistíte, že vás vaše nohy prakticky v těžším terénu neunesou. Ujdete sotva tři kilometry a budete zralí na převoz do nemocnice.
Že nechcete takový scénář prožít? Pak buďte vděční za každé schodiště, které se před vámi rozvine v plné kráse. Největší předností je, budete-li jej mít přímo doma, v patrové stavbě. Chůze po schodech je totiž jeden z nejúčinnějších pohybů pro posílení svalstva dolních končetin, a nejen to, zlepšíte tím svou zdatnost a funkci imunitního systému.
Imunita posílená na schodech
Imunita lidského (i zvířecího) organismu úzce souvisí s činností lymfatického systému, a ten ke své činnosti potřebuje pravidelný pohyb, a to zejména dolních končetin. Chodit po schodech znamená prokrvit největší svalovou tkáň v těle, zaměstnat srdce, aby důkladně pumpovalo krev po celém těle, a zároveň s tím se rozpumpuje i pohyb lymfy. Lymfa rozvádí do všech tělesných buněk živiny, odvádí z nich toxické zplodiny, a tím podporuje tvorbu imunitní odpovědi organismu na různé vetřelce a toxiny v těle.
Může vám to připadat malicherné, ale právě docela obyčejné schody vás mohou udržet při životě a v perfektní kondici i v pokročilém věku, aniž byste museli trávit svůj čas po nemocnicích nebo na kolečkovém křesle.